Europa odwraca się od delfinariów

Dzięki projektowi rezolucji złożonej w europarlamencie jest szansa na wprowadzenie zakazu tworzenia nowych delfinariów w granicach Unii Europejskiej oraz poprawy dobrostanu zwierząt już będących w niewoli – informują organizacje ekologiczne Greenpeace Polska i WWF Polska, które prowadzą akcję przeciwko budowie takiego ośrodka w Mszczonowie.

Eksperci zajmujący się ochroną waleni są zgodni, że delfinaria działające w krajach Unii Europejskiej nie spełniają warunków umożliwiających zwierzętom wykazywanie naturalnych dla nich zachowań, co jest podstawą do zapewnienia im dobrostanu. Obiekty, w których są zamykane nie spełniają  także ich biologicznych potrzeb. W związku z powyższym działające w UE delfinaria w znaczący sposób naruszają przepisy Dyrektywy 1999/22 dotyczącej przetrzymywania dzikich zwierząt w ogrodach zoologicznych. 

Inicjatorzy projektu rezolucji powołują się na opinie ekspertów i lekarzy weterynarii, którzy wyraźnie stwierdzają, że delfiny nie powinny żyć w niewoli – tłumaczy Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. – Powołują się przy tym na argument, że życia w delfinarium nie da się pogodzić z zaspokajaniem podstawowych potrzeb delfinów, takich jak polowanie czy pokonywanie dużych odległości. Kolejną przesłanką na rzecz odejścia od zamykania waleni w akwariach i ogrodach zoologicznych, jest znacząco krótsza długość życia zwierząt trzymanych w niewoli od zwierząt żyjących na wolności. Wreszcie powołują się na przykład krajów, które powstrzymały budowę delfinariów, takich jak Austria, Chorwacja i Wielka Brytania. W związku z tym postulują o uniemożliwienie budowy nowych delfinariów w granicach UE, a także apelują o przyjęcie środków mających na celu poprawę warunków życia delfinów trzymanych w niewoli.

W UE można zaobserwować trend odejścia od tworzenia delfinariów. W dwóch unijnych państwach obowiązuje już rygorystyczny zakaz przetrzymywania waleni w niewoli. Na Cyprze przepis dotyczy waleni wykorzystywanych w celach komercyjnych, natomiast Słowenia zabrania przetrzymywania waleni nawet dla celów terapeutycznych, czyli delfinoterapii. Delfinariów nie ma w 13 państwach UE, m.in. w Austrii, Czechach, Irlandii, Polsce i Wielkiej Brytanii.

Polska nie powinna wykonywać kroku wstecz – mówi Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska. – Dysponujemy bogatą wiedzą na temat waleni i wiemy, że tworzenie delfinariów i odławianie delfinów drastycznymi metodami jest absolutnie niezgodne z współczesnymi kierunkami ochrony przyrody. Nie powinniśmy dopuścić do powstawania takich placówek w naszym kraju. Należy także pamiętać, że ich walor edukacyjny jest znikomy, albowiem zamknięte w niewoli, delfiny nie wykazują swoich naturalnych zachowań. Pozyskiwanie nowych zwierząt podczas połowu jest niedopuszczalnym okrucieństwem, zaś delfiny urodzone w niewoli powinny zostać umieszczone w sanktuariach, czyli wygrodzonych fragmentach morza, gdzie nie muszą pracować i mogą żyć w warunkach zbliżonych do naturalnych. Przewożenie ich do kolejnych delfinariów oznacza dbałość wyłącznie o zysk. Pod apelami organizacji ekologicznych i środowisk naukowych podpisało się już ponad 60 tysięcy osób. Sprzeciw wobec tej i podobnych inwestycji jest bardzo silny.

Petycje dostępna na stronach www.petycja.wwf.pl i www.greenpeace.pl/delfinarium.

 


dostarczył infoWire.pl